Vostuda se s vámi na tomto blogu podělí o zážitky z jedné válkou postižené země uprostřed Afriky. Jako dobrovolník humanitární organizace Člověk v tísni vyrazil v roli logistika na místní misi. Podíváme se společně na život obyčejných lidí v rovníkové Africe, jak uprostře hor, tak napříč pralesy. Pohled nejen z pozice humanitárního pracovníka mise Člověk v tísni, ale též cestovatele a medvěda jehož kořeny jsou v plzeňském kraji.
Co vás stále čeká zde na blogu:
*Vostuda se rozepíše o svém pohledu na Kongo
*Navštívíme dětský domov a energickou ženu, která dělá mámu přes 60ti dětem
*Podíváme se na předsvatební záležitosti a svatbu mého kolegy Fistona
*Seznámíme se s příběhem našeho řidiče Seraphina
*Koukneme se do naší office a na místo, kde bydlíme.
K TOMU VŠEMU SE DOSTANEME, ALE CHCE TO ČAS! VOSTUDA SE SNAŽÍ, LEČ JE TOHO MNOHO...
V případě že vás nebaví navštěvovat tyto stránky pravidelně, zaregistrujte svůj email a pokaždé když něco přibyde, automaticky se vám to přepošle.
*Vostuda se rozepíše o svém pohledu na Kongo
*Navštívíme dětský domov a energickou ženu, která dělá mámu přes 60ti dětem
*Podíváme se na předsvatební záležitosti a svatbu mého kolegy Fistona
*Seznámíme se s příběhem našeho řidiče Seraphina
*Koukneme se do naší office a na místo, kde bydlíme.
K TOMU VŠEMU SE DOSTANEME, ALE CHCE TO ČAS! VOSTUDA SE SNAŽÍ, LEČ JE TOHO MNOHO...
V případě že vás nebaví navštěvovat tyto stránky pravidelně, zaregistrujte svůj email a pokaždé když něco přibyde, automaticky se vám to přepošle.
Wednesday, June 8, 2011
I to se stane v Bukavu
V dnešní ráno se probouzím zmožen po předchozím dni, kdy jsem díky řešení problémů s počítači v práci šel spát až po půlnoci. Přispal jsem si. Přece jen dnes na to mám nárok. Zhltnu snídani, vyčistím si zuby a zjišťuji, že opět neteče voda. Ranní probuzení studenou vodou tedy neproběhne. Již druhý den je celé město bez vody - pravděpodobně projev období sucha. Sejdu ještě napůl spící do přízemí našeho baráčku a koukám kolem sebe hledaje své boty.
Připadám si jako ve snu! Všechny moje boty zmizely, ani sandál mi nezůstal!
Irene nebo Daniela nechaly otevřené venkovní dveře a nějaký zloděj si vylepšil své letní obutí! Prošmejdil jsem celý barák, několikrát si protřel oči, ale nic. Paráda - v Kongu, uprostřed města, bez bot a čeká mě cesta pět minut pěšky do kanceláře. Co se dá dělat.
Krčím rameny, vysvlékám ponožky a vycházím na vcelku rušnou ulici. Mašíruji si to pěkně ze široka do práce po prašné špinavé silnici vyhýbaje se rušnému provozu. Běloch zde je sám o sobě centrem zájmu, ale běloch běžící bosky v těchto končinách je něco, na co se nezapomíná! První kroky se mi dařilo nebudit velikou pozornost, ale pak to přišlo. Stavba u silnice s tlupou dělníků... Celkem 10 černošských chlapů na mě začíná přes silnici pokřikovat a smát se. Mávám jim, tvářím se, že je to úplně normální věc chodit bos v této špíně a nabírám hyperrychlost dva pro co nejkratší zdolání vzdálenosti do kanceláře. Všichni, které potkávám cestou, se na mě smějí a táží se, kde mám boty, jestli mi je někdo ukradl? Na tyto otázky jen přikyvuji na pozdrav a nevšímám si jich. O zábavu již mají postaráno. Dohání mě slušně oblečený muž a anglicky se mě táže, jestli vím o tom, že nemám boty. Moje odpověď ho překvapuje. Přijímám tento stav a rozhoduji se, že se s tím nebudu nikterak prát, stresovat a cítit se blbě. Otáčím se k němu a vysvětluji mu, že podle výzkumů lékařů po celém světě je zdravé chodit na boso! Proto se čas od času jdu jen tak projít a nevezmu si boty. S vážnou tváří přikyvuje. ,,Je to takové naturální, že?" říká. ,,Jsem naturální člověk," odpovídám s úsměvem. Zamyšleně kroutí hlavou a odchází svým směrem. Možná zítra vyrazí do práce též bos. Když může běloch! To já už stojím před branou areálu naší budovy. Připomínku hlídače, který mě vpouští do areálu, jestli vím o tom, že nemám boty, ignoruji a jdu přímo do své kanceláře. Jak bývá zvykem v těchto situacích, kdy potřebujete potkat co nejméně lidí, zasedací místnost je plná mých kolegů. ,,Víš, že nemáš boty?", ,,Kam jsi dal boty?", ,,Hele, vždyť jsi bos..." - tyhle a další otázky a konstatování slyším kolem. Vysvětluji hromadně, že mi byly odcizeny a tečka. Všichni se neuvěřitelně baví, smějí a Jolie, asistentka, za mnou běží do kanceláře, aby mi řekla, že kvůli mě vytřou dnes všechny podlahy! Moc vtipný!! Všichni z toho mají takovou zábavu, až si říkám, jestli to nepřehání! Vždyť jde o vážnou věc - byl jsem okraden, a to ještě u mě doma!
Se smíchem dovedl můj kolega Fiston úklízečku, aby mi vše vysvětlila. Požádali ji o pomoc s úklidem společných prostor našeho guest housu. Chudák holka, která je zde teprve týden, si chtěla šplhnout a rozhodla se vyprat nám boty. Protože v našem bydlení netekla voda, vzala omýt všechnu obuv do office. Jenže nepoznala, že já jsem se rozhodl si v dnešní den přispat, tudíž jsem ještě doma! Sbalila všechny boty a nyní oknem vidím, jak jsou vyskládané,vyprané a zářící na dvorku za našema kancelářema. Nedokážete si představit tu úlevu, když jsem se zase shledal ze svou obuví. Paní uklízečka přede mnou stála se sklopenýma očima, její černá kůže nabírala červenou barvu a pomalu natahovala. Asi se bála, že jí za to vynadám, nebo ji dokonce vyhodím. Přece jen z pohledu Konžana je to taková potupa- být donucen k procházce po městě bez obuvi oddán veřejnému posměchu. Zde si tyto věci velmi berou.
Šťasten, že vše dobře dopadlo, přicházím k nešťastnici. Když vidím, jak si to bere, pomalu se omlouvám za to, že jsem si přispal a ujišťuji ji, že se nic neděje. Když už nic, tak aspoň se všichni dneska po ránu pořádně zasmáli!!!
I takové věci se dějí v Bukavu...
Sunday, June 5, 2011
Závěr Kitutu
Po řádném odpočinku ve stínu stromu a lahodném obědě nasedáme opět na terénní stroje, abychom vyrazili zpět na základnu. Kolem čtvrté hodiny odpolední zalézám do svého pokoje a zmožen horkem si dávám šlofíka. V sedm hodin mě budí Fiston, je čas vyrazit na večeři.
Beru jen to nejnutnější a s vidinou plného žaludku vyrážím opět do centra.
Po spolknutí toho samého, co bylo předchozí dny, přecházíme do malého hliněného stavení s dřevěným přístavkem u zadního vchodu. Uvnitř nacházím něco jako bar, PC kavárnu (jeden počítač a tiskárna) a televizi s možností sledování sportovních či hudebních kanálů. Tento baráček profituje z generátoru běžícího za domem. Televize zajišťuje zábavu jedné skupince lidí, počítač druhé. U počítače si všímám obsluhy, která lidem kolem kopíruje na malé multifunkční tiskárně různé dokumenty, přepisuje dopisy a podobně. To vše samozřejmě za mírný poplatek. Je vidět, že pokrok dorazil už i sem. My však nezastavujeme ani u baru a pokračujeme do dřevěného přístřešku za barákem.
Z venku nenápadná dřevěná bouda (5m x 8m) je uvnitř vyzdobena světýlky, stroposkopem i stříbrnými řetězy a já zjišťuji, že se jedná o místní disco. Jediným nedostatkem po vstupu do tohoto jiného světa bylo (připadal jsem si jako Alenka v říši divů), že jsme tu jediní zákazníci. Moc brzo, nebo už moc pozdě? Po chvilce rozkoukávání odhaluji další nedostatek - generátor pracující přímo vedle této dřevěné boudy.
Pravidelný rytmus tohoto čtyřtaktního motoru bez tlumiče výfuku zajišťoval mnohem lepší vibrace než basový reproduktor na parketu v Aréně. Místní obsluha tento nedostatek nejspíš znala, a proto po našem příchodu projevila snahu vše kompenzovat hlasitostí hudby vycházející z jediného reproduktoru u dveří. „Osolili“ to natolik, že makakové v nedalekém pralese začali zpívat „I like to move it move it....“ a utíkat ze svých bezpečných úkrytů v palmách směrem do chřtánů nočních šelem.
Já a moji tři kolegové stojíme na kraji hliněného parketu, z jedné strany jsme masírovaný basama z repráku, z druhé strany basama z motoru, neslyšíme vlastního slova a koukáme na sebe jako sůvy. Konžané mají však neuvěřitelný smysl pro rytmus a rádi tancují, takže naše počáteční nejistota je vystřídána ladnými pohyby boků mých kolegů. Při pohledu na ně se musím pousmát nad celou situací. Jsem někde na rovníku, kolem mě se zmítá ve větším kozím chlívku parta černoušků, jejichž tanec připomíná rituální tanečky ptactva při namlouvání samiček.
Na ladné pohyby pánví zezadu dopředu s rukama vzpaženýma vzhůru a mírně rozkročenýma nohama je velice zajímavý pohled. Jediný problém spočívá v tom, že v okolí není široko daleko jediná samička, která by to docenila. Kluci mají výrazy, jako kdyby zrovna tančili o život. Kroutím sám nad sebou hlavou a nemůžu si pomoci. Za chvilku stojím mezi nima a napodobuji jejich pohyby. Kdybyste mi řekli před půl rokem, že se něco takového bude dít, pousmál bych se a sáhl vám na hlavu. Jak je vidět, možné je všechno.
Po několika desítkách minut a jednom pivu mi začíná třeštit hlava. Navrhuji ostatním, aniž bych jim chtěl kazit zábavu, že vyrazíme zpět a nebo někam jinam. Opouštíme tedy tento podnik a procházíme tmou směrem k základně. Cestou se stavujeme ještě u Clovise doma, zdravíme jeho rodinu a domlouváme se na druhý den. Dorážím do pokoje společensky unaven a po rozehnání švábů u nohou postele zaléhám pod moskytiéru. Dnešní noc však přišlo ještě několik návštěvníků, kteří vyrušili mé klidné spaní. Jejich fotky si můžete prohlédnout níže.
Noční návštěvníci:
Druhý den ráno nám Clovis potvrzuje rezervaci Echo letu, leteckého spoje pro neziskové organizace.
Naše letadlo odlétá z letiště vzdáleného cca 5 km od Kitutu v půl desáté ráno. Snídám plodiny utržené přímo na zahrádce před barákem.
Po snídani jsme dořešili pár posledních pracovních věcí a poté nasedáme na motocykly. Tentokrát mám opět řidiče. Ne, že bych na něm trval, ale někdo se s motocyklem musí vrátit, až nasednu do letadla. Cestu si velice užívám a i když je teprve ráno a teploty nejsou nikterak závratné, jsem poněkud zpocen. Projíždíme úžasnou krajinou, kde jen občas narazíte na chodce mířícího za svoji obživou.
Zastavujeme uprostřed většího travnatého prostoru. O tom, že se jedná o letiště, svědčí snad jen větrný rukáv a cedule stržená v trávě s nápisem ,,letiště". Už chápu, proč na můj dotaz o bezpečnostních kontrolách na lokálním letišti, odpověděla šéfka naší mise smíchem. Stejně tak chápu, že je možné propašovat na palubu krokodýla, o medvědovi ani nemluvě.
Po deseti minutách přistává na plochu letadlo, které roluje k nám. Otevřou se dvířka, pilot vystrčí hlavu a křičí: ,,Nastupovat!" Nikdo se neptá, kdo jsem, odkud, co vezu.
Mladší pilot v kokpitu si všiml zaparkovaných motocyklů a vylezá z kabiny. Chvilku se bavíme o těch našich strojích a já mu navrhuji, že si může zařídit moto, a mě pak nechá proletět se s jeho strojem. Rozdíl je přece jen pár koňů na výkonu. Mladý Kanaďan, který létá zde v Kongu pro ECHO a sbírá tak zkušenosti, se smíchem vyvrací moji naději, že si zapilotuju aeroplán. Chápu.
Nasedám s Vostudou a Fistonem a naše letadlo se během chvilky odlepuje od země.
Stoupáme do letové hladiny 3000 m a díky tomu, že sedím přímo za pilotem, mám docela dobrý výhled na to, co se děje kolem. Letadlo je konstruováno pro deset lidí včetně dvou pilotů. Vzdálenost, kterou jsme ujeli za celý den při cestě jeepem do Kitutu, překonáváme během necelých 40 minut a dosedáme na letiště v Bukavu. Procházíme vojenskou kontrolou, jeden z úředníků mi dává velké kulaté razítko do pasu a už jsme s Fistonem venku z areálu.
To byl ale let. Příště se musím pokusit víc přesvědčovat, aby mě nechal řídit.
S Vostudou se shodujeme, že to byl zase kousek zajímavého dobrodružství z těch našich dobrodružných deseti procent.
A POŘÁDNÝCH PÁR ÚSMĚVŮ NA ZÁVĚR!
Beru jen to nejnutnější a s vidinou plného žaludku vyrážím opět do centra.
Po spolknutí toho samého, co bylo předchozí dny, přecházíme do malého hliněného stavení s dřevěným přístavkem u zadního vchodu. Uvnitř nacházím něco jako bar, PC kavárnu (jeden počítač a tiskárna) a televizi s možností sledování sportovních či hudebních kanálů. Tento baráček profituje z generátoru běžícího za domem. Televize zajišťuje zábavu jedné skupince lidí, počítač druhé. U počítače si všímám obsluhy, která lidem kolem kopíruje na malé multifunkční tiskárně různé dokumenty, přepisuje dopisy a podobně. To vše samozřejmě za mírný poplatek. Je vidět, že pokrok dorazil už i sem. My však nezastavujeme ani u baru a pokračujeme do dřevěného přístřešku za barákem.
Z venku nenápadná dřevěná bouda (5m x 8m) je uvnitř vyzdobena světýlky, stroposkopem i stříbrnými řetězy a já zjišťuji, že se jedná o místní disco. Jediným nedostatkem po vstupu do tohoto jiného světa bylo (připadal jsem si jako Alenka v říši divů), že jsme tu jediní zákazníci. Moc brzo, nebo už moc pozdě? Po chvilce rozkoukávání odhaluji další nedostatek - generátor pracující přímo vedle této dřevěné boudy.
Pravidelný rytmus tohoto čtyřtaktního motoru bez tlumiče výfuku zajišťoval mnohem lepší vibrace než basový reproduktor na parketu v Aréně. Místní obsluha tento nedostatek nejspíš znala, a proto po našem příchodu projevila snahu vše kompenzovat hlasitostí hudby vycházející z jediného reproduktoru u dveří. „Osolili“ to natolik, že makakové v nedalekém pralese začali zpívat „I like to move it move it....“ a utíkat ze svých bezpečných úkrytů v palmách směrem do chřtánů nočních šelem.
Já a moji tři kolegové stojíme na kraji hliněného parketu, z jedné strany jsme masírovaný basama z repráku, z druhé strany basama z motoru, neslyšíme vlastního slova a koukáme na sebe jako sůvy. Konžané mají však neuvěřitelný smysl pro rytmus a rádi tancují, takže naše počáteční nejistota je vystřídána ladnými pohyby boků mých kolegů. Při pohledu na ně se musím pousmát nad celou situací. Jsem někde na rovníku, kolem mě se zmítá ve větším kozím chlívku parta černoušků, jejichž tanec připomíná rituální tanečky ptactva při namlouvání samiček.
Na ladné pohyby pánví zezadu dopředu s rukama vzpaženýma vzhůru a mírně rozkročenýma nohama je velice zajímavý pohled. Jediný problém spočívá v tom, že v okolí není široko daleko jediná samička, která by to docenila. Kluci mají výrazy, jako kdyby zrovna tančili o život. Kroutím sám nad sebou hlavou a nemůžu si pomoci. Za chvilku stojím mezi nima a napodobuji jejich pohyby. Kdybyste mi řekli před půl rokem, že se něco takového bude dít, pousmál bych se a sáhl vám na hlavu. Jak je vidět, možné je všechno.
Po několika desítkách minut a jednom pivu mi začíná třeštit hlava. Navrhuji ostatním, aniž bych jim chtěl kazit zábavu, že vyrazíme zpět a nebo někam jinam. Opouštíme tedy tento podnik a procházíme tmou směrem k základně. Cestou se stavujeme ještě u Clovise doma, zdravíme jeho rodinu a domlouváme se na druhý den. Dorážím do pokoje společensky unaven a po rozehnání švábů u nohou postele zaléhám pod moskytiéru. Dnešní noc však přišlo ještě několik návštěvníků, kteří vyrušili mé klidné spaní. Jejich fotky si můžete prohlédnout níže.
Noční návštěvníci:
Druhý den ráno nám Clovis potvrzuje rezervaci Echo letu, leteckého spoje pro neziskové organizace.
Naše letadlo odlétá z letiště vzdáleného cca 5 km od Kitutu v půl desáté ráno. Snídám plodiny utržené přímo na zahrádce před barákem.
Po snídani jsme dořešili pár posledních pracovních věcí a poté nasedáme na motocykly. Tentokrát mám opět řidiče. Ne, že bych na něm trval, ale někdo se s motocyklem musí vrátit, až nasednu do letadla. Cestu si velice užívám a i když je teprve ráno a teploty nejsou nikterak závratné, jsem poněkud zpocen. Projíždíme úžasnou krajinou, kde jen občas narazíte na chodce mířícího za svoji obživou.
Zastavujeme uprostřed většího travnatého prostoru. O tom, že se jedná o letiště, svědčí snad jen větrný rukáv a cedule stržená v trávě s nápisem ,,letiště". Už chápu, proč na můj dotaz o bezpečnostních kontrolách na lokálním letišti, odpověděla šéfka naší mise smíchem. Stejně tak chápu, že je možné propašovat na palubu krokodýla, o medvědovi ani nemluvě.
Po deseti minutách přistává na plochu letadlo, které roluje k nám. Otevřou se dvířka, pilot vystrčí hlavu a křičí: ,,Nastupovat!" Nikdo se neptá, kdo jsem, odkud, co vezu.
Mladší pilot v kokpitu si všiml zaparkovaných motocyklů a vylezá z kabiny. Chvilku se bavíme o těch našich strojích a já mu navrhuji, že si může zařídit moto, a mě pak nechá proletět se s jeho strojem. Rozdíl je přece jen pár koňů na výkonu. Mladý Kanaďan, který létá zde v Kongu pro ECHO a sbírá tak zkušenosti, se smíchem vyvrací moji naději, že si zapilotuju aeroplán. Chápu.
Nasedám s Vostudou a Fistonem a naše letadlo se během chvilky odlepuje od země.
Stoupáme do letové hladiny 3000 m a díky tomu, že sedím přímo za pilotem, mám docela dobrý výhled na to, co se děje kolem. Letadlo je konstruováno pro deset lidí včetně dvou pilotů. Vzdálenost, kterou jsme ujeli za celý den při cestě jeepem do Kitutu, překonáváme během necelých 40 minut a dosedáme na letiště v Bukavu. Procházíme vojenskou kontrolou, jeden z úředníků mi dává velké kulaté razítko do pasu a už jsme s Fistonem venku z areálu.
To byl ale let. Příště se musím pokusit víc přesvědčovat, aby mě nechal řídit.
S Vostudou se shodujeme, že to byl zase kousek zajímavého dobrodružství z těch našich dobrodružných deseti procent.
A POŘÁDNÝCH PÁR ÚSMĚVŮ NA ZÁVĚR!
Subscribe to:
Posts (Atom)